Projekt ustawy o kredycie #naStart. Utworzenie Portalu Danych o Obrocie Mieszkań

Informacja przekazana przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.

 

Uzasadnienie do projektu_WYCIAG

„Dzień dobry, 

Szanowni Państwo,

Do konsultacji publicznych w dniu 8 kwietnia 2024 roku trafił projekt ustawy o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, oznaczony w wykazie prac legislacyjnych numerem UA4 (projekt z dnia 5 kwietnia 2024 roku).

Poza tematem głównym, jakim jest nowy produkt na rynku kredytów mieszkaniowych (#naStart), projekt ten wprowadza zmiany w kilku ustawach m.in.:

– w ustawie z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,

– w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

– w ustawie z dnia 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.

Właśnie w zmianach do tych trzech ustaw, przewidzianych do wprowadzenia w sygnowanym w niniejszym mailu projekcie, a przede wszystkim w zmianach w ustawie z dnia 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (…), zaproponowano stworzenie ram funkcjonowania Portalu Danych o Obrocie Mieszkań zwanym dalej „Portalem DOM” (prowadzący portal Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny).

W zamierzeniu Portal DOM ma być „zasilany” danymi dotyczącymi lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych pozyskanymi z umów z rynku pierwotnego oraz z rynku wtórnego (rynek wtórny za pośrednictwem Szefa Krajowej Administracji Skarbowej).

Zaproponowane rozwiązania dotyczące Portalu DOM zawarte są w art. 24 – 26 projektu ustawy z dnia 5 kwietnia 2024, a ogólne ramy funkcjonowania tego Portalu omówione są w uzasadnieniu do tego projektu (wyciąg z uzasadnienia do projektu zamieszczonego w RCL w załączeniu).

Projekt wraz z pełną treścią uzasadnienia oraz OSR-em został zamieszczony na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji:

https://legislacja.gov.pl/projekt/12383851

Dane i informacje gromadzone w Portalu DOM w zamierzeniu mają być udostępniane wyłącznie instytucjom publicznym (dwa ministerstwa :MF i MRiT, a także KAS, UOKiK, NBP i GUS).

Publicznie dostępne dane mają dotyczyć wyłącznie rodzaju nieruchomości, odnotowanych cen ze wskazaniem ogólnej lokalizacji, a więc bez danych identyfikujących konkretne nieruchomości i innych informacji szczegółowych.

PFSRM oficjalnie wystąpi do MRiT ze stosownymi uwagi wskazującymi na potrzebę uwzględnienia w projekcie ustawy poszerzonego, względem pakietu danych udostępnianych publicznie, dostępu do danych, które będą zawarte w tym „Portalu”. Temat ten był już poruszany w trakcie rozmów z przedstawicielami MRiT (sprawę prowadzi inny niż „nasz macierzysty” ministerialny departament).

W przypadku gdyby lektura tego projektu wzbudziła Państwa dodatkowe wątpliwości (również w innym zakresie niż Portal DOM) prosimy o przesłanie stosownych uwag na adres mailowy Federacji sekretariat@pfsrm.pl do dnia 15 kwietnia 2024 r.

Z pozdrowieniami

Krzysztof Gabrel”

Możesz również polubić…

Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Wyceny Nieruchomości im. prof Andrzeja Hopfera